1. Medzinárodný folklórny festival TANEC V SRDCI 2018

   International folklore festival in Slovakia            

        "DANCE IN THE HEART

              4.-9.9.2018

   DFS Cindruška Liptovský Hrádok

    

   Aj Cindruškári majú TANEC V SRDCI. A to už 10 rokov. Detský folklórny súbor Cindruška vznikol v roku 2008 v Liptovskom Hrádku z iniciatívy rodičov malých tanečníkov.

    Súbor založila Elena Jurenová, ktorá je vedúcou súboru, choreografkou aj organizačnou vedúcou. Je súčasne tanečným pedagógom v Základnej umeleckej škole v Liptovskom Hrádku, kde cindruškári tancujú. Tam sa im venuje aj pani učiteľka Tamara Plešková a Saška Žiaková. Do Cindruškárskej rodiny pribudli aj manželia Piovarčiovci,  ktorí sa však venujú najmä Majeráncom  - našim bývalým Cindruškárom,  ktorým láska k folklóru a k tancu prerástla po 10 rokoch v Cindruške do naozajstnej srdcovej záležitosti.

    Počas 10 ročnej cesty život Cindruškárov ovplyvnilo niekoľko ďalších ľudí. Sú to aj predagógovia Súkromnej základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku.  Detskú ľudovú hudbu viedla Mária Pitoňáková, Paľko Šlauka, neskôr Danka Žáková a Helena Zátrochová.

    Cindruškári tancujú folklórne tance z celého Slovenska. Vďaka maminám a starým mamám detí – našim dlhoročným verným  krajčírkam – najmä tete Herichovej, Kratochvílovej, Mačičkovej, Madudovej, Blahušiakovej a samozrejme tety Ely a finančnej pomoci od partnerov, priateľov a priaznivcov nášho folklórneho združenia majú Cindruškári a Majeránci kroje, v ktorých sa dva razy do roka predvedú v celovečerných koncertoch pre širokú verejnosť.

    Počas svojich 10 rokov Cindruškári tancovali na folklórnych festivaloch doma – napr. v Likavke, Východnej, Terchovej, Lúčkach, Liptovskej Tepličke, Heľpe, Ploštíne, Zlatých Moravciach. V zahraničí reprezentovali mesto Liptovský Hrádok a Slovensko v Macedónsku, Bulharsku, na Ukrajine, 2 x v Španielsku, v Grécku, niekoľkokrát v Česku a Poľsku, v Rumunsku, Estónsku, Fínsku a tento rok v Gruzínsku.

    Pri príležitosti 5. výročia vzniku vydali CD s názvom „Ej Cindruška Cindruška, znej z Liptova pesnička“.

   10 rokov neoslavuje len Cindruška, ale aj naše Folklórne združenie Cindruška a Majerán ktorého súčasťou sú obidva súbory.

   FS Majerán Liptovský Hrádok

    Folklórny súbor Majerán vznikol v roku 2015 z absolventov tanečného odboru ZUŠ, súčasne bývalých tanečníkov Detského folklórneho súboru Cindruška.

    Súbor počas svojho pôsobenia účinkoval v mnohých programoch Mesta Liptovský Hrádok a jeho okolia, účinoval na folklórnych festivaloch v Lúčkach, Liptovskej Tepličke, v Dolnom Kubíne, v Zlatých Moravciach, ale i v zahraničí v Česku v Kunoviciach a Mariánskych Lázňach, vo Varšave v Poľsku, v Murcii v Španielsku a tento rok v Batumi v Gruzínsku.

    Tanečníci tancujú tance z rôznych folklórnych regiónov Slovenska. V súčasnosti má 29 členov. Vedúcou súboru, tanečným pedagógom a choreografkou je Elena Jurenová, taneční pedagógovia a choreografi sú aj manželia Piovarčiovci. Niektoré tance pre súbor vytvorili choreografi z popredných slovenských folklórnych súborov.

    

   Murji Gruzínsko

    Murji v gruzínskom meste Akhalkalaki založil choreograf Giorgi Metreveli v roku 2010.

    Od roku 2011 sa zúčastňuje na rôznych festivaloch, charitatívnych podujatiach a koncertoch, a to v hlavnom meste aj v okolitých regiónoch. Súbor účinkoval v Bulharsku vo Varne, kde získal 3. miesto. V roku 2013 sa zúčastnil medzinárodného kavkazského festivalu, ktorý sa konal v meste Anaklia. V lete roku 2015 získal súbor "Murji" titul laureáta na Medzinárodnom festivale "Batumi 2015". V roku 2016 získal prvé miesto na Medzinárodnom festivale umenia, ktorý sa konal v Kobuleti a v roku 2017 získal cenu Grand Prix.

            Od októbra 2012 funguje súbor pri súkromnej škole v meste Akhalkalaki. V súbore je 47 tanečníkov vo veku od 9 do 20 rokov. V repertoári je v súčasnosti 11 choreografií.

    DFS Raslavičanik z Raslavíc, SR

    Detský folklórny súbor Raslavičanik pôsobí v obci Raslavice Bardejovskom okrese na Slovensku.

    Obnovil svoju činnosť v roku 1998. Je zameraný na interpretáciu  autentického folklóru obce Raslavice. Námety čerpá a získava od starších obyvateľov Raslavíc a miestnej folklórnej skupiny. Ťažisko repertoáru zahŕňa spev, tanec a hudbu z oblasti Horného Šariša.

    

   Súbor tvoria žiaci ZUŠ v Raslaviciach vo veku 8 – 15 rokov. Členovia sa zapájajú do kultúrneho diania v obci, mimo nej, ale aj za hranicami Slovenska. Tvoria ho 3 zložky: tanečná, spevácka a hudobná. V ponuke sú takmer všetky tance ako: Raslavická  polka, Krucená, Verbunk, Čardáše, Ceperky.......

    

   Medzi najväčšie úspechy súboru patrí titul LAUREÁT na celoslovenskej prehliadke detských súborov v Likavke. Zúčastňujú sa každoročne známych Šarišských slávnosti piesní a tancov v Raslaviciach, taktiež festivalu v Hriňovej, Východnej a samozrejme v zahraničí – Macedónsko, Rumunsko, Turecko, Španielsko, Čierna hora, Gruzínsko.

   DFS Břeclavánek, ČR

   Tanec v srdci 2018

    

   Detský národopisný súbor Břeclavánek sa stal počas rokov svojej existencie, ktorá začala v roku 1984, neoddeliteľnou súčsťou kultúrneho a folklórneho života Břeclavska .

    

   Súbor umelecky spracováva predovšetkým oblasť Podluží, ale nevyhýba sa vo svojej tvorbe  ani spracovaniu iných folklórnych oblast Moravy a Slovenska. V súčasnosti súbor vystupuje so sedmymi pásmami množstvom piesní, s ktorými môžu vytvoriť program v dĺžke 1,5 hodiny.

    

   V dvoch tanečných skupinách a cimbalovej muzike je približne 70 detí vo veku 4-9 rokov, v mladšej skupine a 9-15 rokov v staršej skupine.

    

   Vo vedení súboru je Eva Mrázková, Václava Frodlová a Ing.Dušan Fikr – vedúci staršej tanečnej skupiny,  Jaroslava Studená a Zuzana Melicharová – vedúci mladšej tanečnej skupiny, MUDr. František Blažek, Libor Mišurec – vedúci cimbalovej muziky.

    

           Súbor sa pravidelne zúčastňuje mnohých domácich i zahraničných festivalov a sám je spoluorganizátorom mnohých folklórnych akcií v regióne.

    

    

    

    

    

   4.-9.9.2018 - Medzinárodný folklórny festival "Tanec v srdci"

   ...........................................................................

    

    "10 rokov s Cindruškou"

   5. a 7.9.2018

   - verejné vystúpenie spojené s oslavami

   X.výročia vzniku DFS Cindruška
   z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia

   a Mesto Liptovský Hrádok

             Žilinský samosprávny kraj
    

    

   Finančne podporili aj: 

    

   Mgr.Danica Búliková

    

   Ambulancia alternatívnej medicíny a parazitológie Liptovský Mikuláš www.diacomsoft.eu

    

   Komunitná nadácia Liptov

   Komunitna nadacia Liptov

    

   Caffė EXCLUSIVE Liptovský Hrádok

   caffe exlusive

    

   Ing.Hlina Ján

    

   Güde, s.r.o.

   rodina Knapčoková

    

   Mediálni partneri:

    

   Rádio Liptov

    

   Rádio Janko Hraško

    

   Internetová TV Liptovský Hrádok


 1. © 2013 OZ Cindruška