1. 30.8.2015

   Detský folkórny festival "Pod Skalkou - Ploštín 2015"

   absolventi - Do šaflika, Tance z Raslavíc -  Šariš, Tance z Budkoviec - Zemplín, Karička z Parchovian

   C5 - Myjavské tance, Tance z Horehronia

   C4 - Myjavské tance - starobabská, verbunk, ukľakovaná, hustý


   15.8.2015

   Bešeňová - Myjava, Šariš, Zemplí, školička a škola tanca v rámci programu tradičnej ľudovej kultúry v Bešeňovej


   26.7.-7.8.2015

   Zájazd Poľsko-Estónsko-Fínsko-Lotyšsko

   26.7.2015 - Poľsko (Varšava)

   O 4.00 hod. budíček, pretože o 5.00 hod. odchádzal autobus s 30 Cindruškármi - tanečníkmi, 18 rodičmi (z toho 4 muzikanti) a 2 šoférmi na vytúžený zájazd, na ktorý sme sa pripravovali a tešili celý rok. Cesta smerovala do Varšavy, kde sme sa stretli s Agniezskou Nagnajevicz, vedúcou folklórneho súboru Kužnia artystyczna, ktorý bol v októbri 2014 na našom festivale Tanec v srdi. Ubytovali sme sa  v penzióne: Konstancin Jeziorna, Al. Wojska Polskiego 83 vo Varšave. Izby veľmi pekné, strava výborná. Hneď po príchode sa deti a hudba prezliekli do krojov a autobusom sme sa prepravili do blízkeho parku, kde bol v amfiteátri spoločný program so spomínaným družobným súborom. Diváci boli veľmi srdeční. Po vystúpení sme oddychovali na penzióne.

    

   27.7.2015 (Poľsko-Varšava)

   Ráno, po výborných raňajkách sme sa vybrali pozrieť mesto. Keďže autobus musel stáť, išli sme električkou a rozhodli sme sa aj pre metro. Pre všetkých to bol veľký zážitok – rýchlo nastúpiť a rýchlo vystúpiť a spočítať všetky deti. Zvládli sme to, nikoho sme nestratili. Pozreli sme si historickú Varšavu, na krásnom námestí sme sa občerstvili, pobehali všetky okolité obchody, na nákup suvenírov. Varšava dýchala úžasnou atmosférou.  Zastavili sme sa aj na zámku v časti Wilanow, kde sídli aj Dom kultúry, ktorý zabezpečoval našu návštevu. Celým pobytom nás sprevádzala Iwonka, ktorá sa s nami veľmi zblížila. Veľmi pekne jej za návštevu ďakujeme. Veríme, že sa ešte stretneme na spoločných podujatiach s poľským súborom. Večer o 22.00 hod. sme sa vydali na cestu do Estónska.

    

   28.7.2015 (Estónsko-Märjamaa)

   Cesta v Estónsku bola veľmi  zvláštna. Dlhá cesta a vpravo aj vľavo krásna príroda. Nevideli sme skoro žiadne mestá, či dediny, tie boli skryté za krásnym lesnatým porastom. To sme zistili aj pri príchode do mesta Märjamaa, kde sme boli pozvaní na Medzinárodný folklórny festival. Ubytovaní sme boli v Gymnáziu v triedach. Stravu sme mali zabezpečenú v školskej jedálni. Bola výborná. Spali sme na zemi v spacákoch. Celkom sme si na to zvykli. Počasie v Estónsku bolo veľmi rozmanité a nestále – každých 5 minút inak. Veľmi často pršalo, čo bolo vidno aj na okolitej prírode, všetko bolo krásne zelené. Napriek tomu, že všetko veľmi rýchlo „bujnelo“ všade dookola sme videli všetky trávniky vykosené a kvetinové záhony krásne upravené. Čo nás úplne zmiatlo, vidno bolo až do 23. hodiny. Na druhý deň sme mali prvé vystúpenie v rámci otvorenia festivalu.

    

   29.7.2015 (Estónsko-Sillaotsa muuseum, Rapla)

   Ráno sme sa vybrali do Skanzenu (Sillaotsa muuseum). Privítal nás správca múzea – „deduško z rozprávky“. Skanzen bol veľmi pekný, čo nás najviac prekvapilo, že naše deti sa mohli všetkého dotýkať, dokonca skúšať veci, ktoré v múzeu fungovali – mletie obilia, starý klavír, ktorý vydával zvuk pomocou pohonu nohami, hojdačky, traktory, poľnohospodárske stroje a pod. Videli sme aj funkčný stroj. Potom sme smerovali do mesta Rapla, kde sme mali prvé 15 minútové vystúpenie. Prvýkrát sme sa stretli so súborom z Cypru. Vystupovali sme pred Domom kultúry.  Za vystúpenie deti dostali sladkú odmenu – plnú tašku cukríkov.  Obed sme mali v Gymnáziu po obede bol voľný čas, ktorý deti využili na preliezkach a športových ihriskách okolo celého Gymnázia – volejbalové, basketbalové, futbalové, bežecké dráhy, preliezky na posilňovanie, preliezky pre malé deti a pod. V Gymnáziu mali k dispozícii telocvičňu a posilňovňu. Všetky deti voľný čas trávili, aj napriek únave z cesty a vystúpenia, športovou činnosťou – pretože mali kde. Večer bolo zahájenie festivalu. Keď sme prišli na rad, spustil sa neskutočný lejak, vystúpenie bolo vonku. Boli sme zúfalí z toho, že deti  na klzkom javisku popadajú, kroje budú zničené. Myjavu deti odtancovali na lejaku – na to asi v živote nezabudnú, tance zo Zemplína sme už dali na javisko pod strechu, kde predtým hral orchester. Ostatní účinkujúci mali tiež čo robiť, padali na javisku ako hrušky. Večer sme išli do domu kultúry a pre verejnosť sme robili školu tanca – učili sme Cindrušku a Ľapkanú polku. Všetci sa veľmi dobre zabávali. Celý týždeň tu večer prebiehali zábavy, na ktorých hrali rôzne živé kapely a robili zábavu pre verejnosť. Pomedzi to išli rôzne školy tanca rôznych krajín, najviac z Estónska. Bolo veľmi milé vidieť také množstvo ľudí, ktorí sa tak dobre zabávali.

    

   30.7.2015 (Estónsko-Kuressaare)

   Ráno sme po raňajkách vyrazili na najväčší ostrov Estónska Kuressaare. Na ostrov sme išli prvýkrát trajektom. Bol to pre všetkých úžasný zážitok. Na ostrove nás sprevádzala pani Eli a bola s nami aj Lia, vedúca z Lustiline, z družobného súboru z Märjamaa. Meteorit tam vytvoril obrovský kráter, kde sa hovorí, že kto prejde ruka v ruke okolo trajektu, bude navždy spolu. Tak sme naše manželské páry vyslali na cestu okolo krátera a tiež si túto cestu prešli aj naše deti, ktoré chcú byť navždy kamarátmi. Ďalej sme pokračovali v prehliadke hradu na ostrove. Pri hrade bolo množstvo remeselných dielničiek, kde si deti mohli vyskúšať niektoré remeslá – práca s kovom, sklom, mohli si zastrieľať z luku. Po prehliadke sme smerovali do krásnej reštaurácie v tvare mlyna, kde sme predviedli náš 30 minútový program. Obecenstvo bolo veľmi srdečné. V reštaurácii sme mali aj obed. Po vystúpení sme sa vrátili trajektom na pevninu, späť do Märjamaa. Večer sme boli opäť na škole tanca, kde sa naše deti učili estónske tance. Večera sa zúčastnili aj ostatné zahraničné súbory – Cyprus, Taliansko, Lotyšsko. Privítal nás primátor mesta a z ostatnými súbormi sme si vymenili darčeky.

    

   31.7.2015 (Estónsko-Märjamaa)

   Ďalší deň poobede sme mali spoločné hodinové vystúpenie s Lustiline. Konalo sa v Dome kultúry, pretože počasie bolo veľmi zlé (teda každú chvíľu iné). Večer sme mali  30 minútové vystúpenie na námestí pre verejnosť, aj s ostatnými súbormi. Počasie sa na chvíľu umúdrilo. Večer sme strávili, tak ako každý večer, pri žehlení  a príprave krojov na ďalší deň. Táto práca našich rodičov bola nenahraditeľná. 

    

   1.8.2015 (Estónsko-Märjamaa)

   Tento deň bol vyvrcholením celého festivalu. Do obedu pripravili pre zahraničné súbory športové dopoludnie. Hasičský zbor pripravil dráhu, ktorú mali všetci prejsť na čas. Slovenský športový duch sa prejavil aj na našich dospelých – vytvorili sme 4 družstvá – malé dievčatá, malí chlapci, veľkí chlapci a "dospeláci". Súťaž bola veľmi zábavná a osviežujúca.  Naši veľkí chlapci súťaž vyhrali.

    

   Na poobedie sme sa pripravovali už dávnejšie. Lia nás naučila tanečné kroky, z ktorých sme si mali vytvoriť choreografiu. Pripravenou choreografiu prešli tanečníci (a aj naša huslistka a harmonikárka)  po celej ulici pred Domom kultúry. Bolo to veľmi zábavné. Ľudia rôzne poobliekaní, v rôznych maskách (napr. anjel a čert, Pipi s kočíkom, muž prezlečený za ženu a naopak, čašníci, malé deti, skupina z Lotyšska v žltých tričkách a naši Cindruškári v hojnom počte. Tanec hodnotila odborná porota, v ktorej bola aj naša vedúca – teta Ela, ale body mohla prideliť len iným. Za výkon sme dostali sladkú odmenu. Večer sme sa zoradili do dlhého sprievodu, kde boli všetky zúčastnené súbory – zo zahraničia – Slovensko, Cyprus, Taliansko, Lotyšsko a veľké množstvo estósnkych súborov. Sprievod išiel celým mestom a smeroval k veľkému amfiteátru. Každý súbor sa predviedol so svojím programom, estónske súbory niektoré aj spoločne, bolo to veľmi pekné vyvrcholenie celého festivalu. Na koniec sme dostali poďakovanie za účasť. Večeru sme mali v amfiteátri. Celý deň ukončil krásny ohňostroj.

    

   2.8.2015 (Estónsko-Tallin)

   Po rańajkách všetky súbory odchádzali,pretože festival sa skončil. Aj my sme odchádzali, ale len na výlet do Tallinu. Je to krásne mesto, ktoré dýcha atmosférou, úzke uličky kde hrali muzikanti na rôzne nástroje, umelci vystavovali výtvarné diela, staré krásne námestie plné remeselníkov s krásnymi výrobkami. V Talline sme si pozreli aj zámok s krásnou záhradou. Obed sme si zjedli pri mori na pláži, kde sme si užili aj trošku slnka. Poobede sme boli pozvaní k domácim, ktorí zabezpečovali ubytovanie našim šoférom autobusu. My sme pripravili mäso na grilovanie, oni nás ponúkli domácimi jahodami, syrom. Boli veľmi milí a srdeční. Ich dcéra tancuje tiež v Lustiline a bola aj u nás na festivale Tanec v srdci v roku 2014. Poobede niektorí išli na plaváreň, spojenou so saunami. Bolo fajn – cena 1,90 eur. Večer sme si zbalili kroje a veci, ktoré sme naložili do autobusu. Čakala nás cesta fo Fínska.

    

   3.8.2015 (Fínsko-Helsinki)

   Raňajky sme mali ešte v Gymnáziu, o 8.00 hod. sme odchádzali do Tallinu na trajekt smerom do Helsínk. Do Fínska sme išli spoločne sú súborom Lustiline. Viacerí z nás mali obavy z cesty trajektom, ale pri pohľade na krásnu loď s názvom „Superstar“ všetky obavy zmizli. Loď bola úžasná, počasie tiež krásne, veľmi sme si to užili. Po príchode do Helsínk sme sa ubytovali v Stadion Hostel. No čo už si naši chlapci mohli viac priať?!.... Hotel bol v olympijskom štadióne – okolo nás ďalšie 3 ihriská. Mali sme pocit, že tu každý športuje. Pri prechádzke mestom sme videli stále niekoho behať. Išli sme sa prejsť  a v blízkosti sme našli kúpalisko, kde samozrejme všetky deti hneď skočili. Pri bazénoch,  v cene aj sauny (ale „na holáča“). Večer sme objavili v blízkosti lunapark, tak sme všetci išli tam. Decká sa super zabavili.

    

   4.8.2015 (Fínsko-ostrov Suresaare, veľvyslanectvo SR)

   - sme mali vystúpenie v skanzene na ostrove Suresaare, kde nás už čakali predstavitelia z Veľvyslanectva SR, spoločne so svojimi priateľmi, ktorých tiež na vystúpenie pozvali – napr. aj veľvyslanca Poľska. Vystúpenie sme mali aj s Lustiline. Skanzen bol nádherný. Po tom, ako sme sa vrátili do hostela, išli sme na nákup a pozreli sme si aj Sibelius park. Navštívili sme aj kamenný kostol. Bol veľmi krásny a mal úžasnú atmosféru.

    

   5.8.2015 (Fínsko-Helsinki)

   Dnes sme sa stretli s Luckou, Češkou žijúcou v Helsinkách, ktorá nás zaviedla k pravoslávnej , aj evanjelickej katedrále v Helsinkách, na tržnicu, kde sme nakúpili darčeky pre našich blízkych. Obed sme mali, tak ako aj predchádzajúci deň v reštaurácii Viisi penniä, na ulici Mannerheimintie 55 v Helsinkách. Hneď odtiaľ sme išli na Veľvyslanectvo SR, predviedli  20 minútový program pre hostí a pre pracovníkov veľvyslanectva z vďaky za pomoc pri organizovaní našej návštevy Helsínk. Odovzdali sme darčeky, ktoré sme si pre nich pripravili, hlavne našu bábiku Zuzanku vo važeckom kroji, ktorú sponzorsky zakúpili manželia Michalíčkovci z Važca.  Nechali sme tam aj niekoľko propagačných materiálov – kalendárov a CD, kraslice, črpáky, magnetky a pod. Pán veľvyslanec sa vyjadril, že je veľmi rád, že takto reprezentujeme tradičnú kultúru Slovenska a že sa mu páči naše vytváranie a udržiavanie družobných vzťahov zo zahraničnými súbormi. Verí, že aj vo Fínsku nájdeme takýto súbor, ktorý by sa v budúcnosti mohol zúčastniť na našom festivale  a my by sme opäť navštívili Fínsko. Celé stretnutie bolo veľmi srdečné. Po vystúpení sme išli na hostel, niektoré deti ešte išli na kúpalisko, postupne sme sa balili a večer o 20.30 hod.  sme mali odchod trajektu z Helsínk do Tallinu. Cesta trajektom bola dobrodružná – išli sme loďou „Star“ a išli sme v noci. More bolo trošku rozbúrené, tak sa celá loď dosť knísala.

    

   6.8.2015 (Lotyšsko-Riga)

   Dnes sme dorazili do Rigy, hlavného mesta Lotyšska. Naši skvelí šoféri, keďže bolo krásne počasie, našli pláž, kde sme strávili 9 hodinovú pauzu, ktorú sme museli absolvovať kvôli prestávke šoférov. Takže, aj keď sme si nemysleli, že sa budeme kúpať v tomto studenom mori,  plavky sme si predsa obliekli a „šup“ do mora. Slnko bolo veľmi teplé, strávili sme krásny deň. Po pláži sme išli na prehliadku mesta, ktoré bolo nádherné. Išli sme len od veľkej sochy pešou zónou starým mestom na námestie, kde je kancelária prezidenta. Mesto je nádherné.  Hodinu nám trval nákup jedla a hurá smer Slovensko.

    

   7.8.2015 (Slovensko-DOMOV)

   Domov sme prišli o 15. hod.

    

   Zájazd bol krásny vďaka všetkým zúčastneným. Deti na 9 vystúpeniach v 3 štátoch tancovali tance z Liptova, Myjavy, Trenčína,  Horehronia, Zemplína a Šariša. Videli 4 hlavné mestá Pobaltia. Zájazd bol určite aj veľkou motiváciou v ich ďalšom pôsobení v DFS Cindruška. Posilnil komunitu rodičov, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou života súboru. Tance, s ktorými sa súbor prezentoval v zahraničí boli nacvičené v rámci vyučovania v Základnej umeleckej škole v Liptovskom Hrádku, kde súbor pôsobí. 

    

    

    

   Najstarší členovia od septembra pokračujú v svojej činnosti v novovytvorenom mládežníckom súbore „Majerán“.

    

    

    

   Zájazd sme mohli uskutočniť aj vďaka finančnej podpore z Mesta Liptovský Hrádok a z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

    

    S podporou Ministerstva kultúry SR

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    


   27.6.2015

   vystúpenie pre Slovenské elektrárne Enel - Deň otvorených dverí, program pre deti na Liptovskej Mare - absolventi a C5 (Myjava, Horehronie, Šariš, Zemplín, Liptov - pltníci, murári)

    


   18.-22.6.2015

   zájazd na Medzinárodný folklórny festival Rumunsko - C7 a C5 na základe výberu

    

    

   15.6.2015

   výchovné koncerty pre ZŠ Hradná a ZŠ J.D.Matejovie

   absolventi - Šariš

   Ľubotínsky čenč - C2

   Liptov - Murári - C5

   absolventi - Trenčín

   Myjava - C3,4

   Horehronie - C5

   Zemplín - absolventi

   Keď som pásla kačata... C2

   Karička - absolventi

    

   18.-22.6.2015

   zájazd na Medzinárodný folklórny festival Rumunsko MUGURELUL - Dorohoi - C7 a C5 na základe výberu

    

   14.6.2015

   Záverečný koncert ZUŠ tanečný odbor- DFS Cindruška "Rozprávka v kroji ukrytá..."

   CPŠ1 - Vláčik, Helička

   CPŠ2 - Kohútik a sliepočka, Koza (Oravské Veselé)

   C1 - Na mamu, Varešky

   C2 - Ľubotínsky čenč, Keď som pásla kačata...

   C3 - Veľká noc v Liptovských Sliačoch

   C4 - Zuberec, spoločne s C3 Myjava

   C5 - Myjava, Murári, Horehronie

   absolventi - Fintice, Šariš,Trenčín, Zemplín, Karička

   Šariš a Zemplín - choreografia Martin Ťasko

   ostatné choreografie - Elena Jurenová

   hrala ľudová hudba DFS Cindruška - Danka Žáková (prim), Helena Zátrochová, Petra Zátrochová, Emka Pavlíková, Anna Kapitáňová (akordeón), Ján Pavlík, hosť programu - Ján Karabín (cimbal)

   Námet a scenár - Anna Kolkusová

    

    

   11.6.2015

   Záverečný koncert ZUŠ(hudobný a tanečný odbor - z DFS Cindruška - C2 Ľubotínsky čenč, absolventi - Karička

    

   29.5.2015

   ZUŠparáda - od 13.00 hod. Dom kultúry L. Hrádok - estrádna sála, podujatie ZUŠ pre deti, v rámci programu školy tanca a stavanie mája DFS Cindrušky - C5 a C7 + chlapci z každej skupiny

    

   27.5.2015

   koncert ZUŠ L. Hrádok "S hudbou a tancom" - DFS Cindruška - C5 , absolventi tanečného odboru ZUŠ a žiaci hudobného odboru ZUŠ

    

   10.5.2015

   Koncert ku Dňu matiek - Dom kultúry Liptovský Hrádok - chlapci C5 "Palicový"


   29.4.2015

   Sadenie mája s chlapcami zo Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku


   18.4.2015

   Múzeum liptovskej dediny Pribylina - vystúpenie C7


   17.-19.4.2015

   sústredenie C3, C4 a C5 v Hoteli Nezábudka v Tatranskej Štrbe


   10.-12.4.2015

   sústredenie C7, Wellneshotel Alexandra Liptovský Ján 


   22.3.2015

   Tvorivé dielne - šitie krojov - v Dome kultúry v Liptovskom Hrádku, Jurenová, Kratochvílová, Herichová, Klimentová, starká Vyskočániová, Vlkolínska, Štetková, Štetka, Bartková. Priestory poskytlo Mesto Liptovský Hrádok, ďakujeme.


   6.3.2015

   Koncert ZUŠ k MDŽ - účinkovali deti z C1 - Na mamu, C4 - tance zo Zuberca


   14.2.2015

   V.FAŠIANGOVÁ VESELICA  s Cindruškou - zábava pre rodičov aj deti, v krojoch príp. v maskách, škola tanca, tanečné hry, diskozábava, pochovávanie basy, ľudová hudba S. Šimúnku z Východnej, DJ Dušan Jurica


   7.2.2015

   účinkovanie na Plese SOŠE - Dom kultúry Lipt. Hrádok (C7)


   24.1.2015

   Ples v Pribylina - C7, Tance z Budkoviec - Zemplín


 1. © 2013 OZ Cindruška